Niby każdy wie, czym jest autolaweta, jak funkcjonuje oraz czego można się spodziewać (lub czego raczej nie oczekiwać) po tego rodzaju usłudze. Tymczasem kiedy przychodzi do konkretów, większość kierowców okazuje się nieświadoma podstawowych różnic, nie zna pojęć, myli się, a przez to podejmuje błędne decyzje.

Przewóz pojazdów na autolawetach

Przede wszystkim trzeba znać podstawowe rozróżnienie – otóż laweta to nie to samo, co autolaweta. Laweta to jedynie rampa, przyczepa do przewożenia samochodów. Jest w stanie pomieścić jeden, maksymalnie dwa pojazdy, podczas gdy autolaweta może pomieścić ich kilka, a duża, tzw. lohra, nawet kilkanaście. Ponadto autolaweta łączy funkcje lawety – posiada rampę do załadowania i zabezpieczenia samochodu lub kilku aut – z funkcjami specjalistycznego już transportera. Posiada ona sterowny kokpit, z którego można kontrolować ruchy samej lawety. W razie potrzeby skorzystania z usług pomocy drogowej polecamy więc wybrać serwis, który do transportu uszkodzonego pojazdu wykorzystuje autolawetę.

Lawetę trzeba zaczepić do haka z tyłu samochodu, który będzie ciągnął ładunek. Warto w tym miejscu podkreślić, że o ile waga całkowita pojazdów nie przekracza 3,5 tony, wystarczy zwykłe prawo jazdy kategorii B – jeśli całkowita masa jest większa niż 3,5 t, trzeba mieć również prawo jazdy kategorii E. Waga całkowita obejmuje również pasażerów samochodu lub kokpitu autolawety.autolaweta Wrocław

Laweta i pomoc drogowa

W czasie przewożenia pojazdów niezwykle ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Pasy mocujące nie mogą być przetarte, najlepiej założyć je na wszystkie koła – ewentualnie na trzy. Muszą być sprawne i mieć trzymające klamry. Jeśli po zapięciu klamer pozostała część pasów luźno „lata”, należy je schować. To wszystko ma na calu zapobieganie potencjalnym wypadkom i minimalizowanie ryzyka. Przewoźnik oferujący wynajęcie lawety powinien posiadać ważną polisę – wtedy nawet jeśli w czasie transportu przewożony pojazd zostanie porysowany czy w jakikolwiek inny sposób uszkodzony, szkody zostaną pokryte z ubezpieczenia przewoźnika.

Lawety są również niezbędne w pracy jednostek zajmujących się pomocą drogową – mogą to być prywatne spółki czy grupy, których usługi przysługują kierowcy z tytułu AC, choćby dzięki współpracy samego ubezpieczyciela z daną grupą. W razie wypadku laweta przetransportowuje uszkodzony pojazd we wskazane, ustalone miejsce. Może również dowieźć samochód zastępczy, jeśli kierowca musi kontynuować podróż.


Artykuł powstał w ramach współpracy z firmą oferującą pomoc drogową 24autolawetawww.24autolaweta.pl.