Czytnik do tachografu jest niewielkim urządzeniem, którego funkcją jest zbieranie wszystkich danych z tachografu. Każda czynność, jaką wykonuje się podczas jazdy samochodem, jest monitorowana i zapisywana przez urządzenie zwane tachografem. Czytnik z kolei służy do pobierania wszystkich tych informacji, przede wszystkim w celu kontroli.

Czytnik do tachografu może mieć postać pendrive’a. Często jednak jest to nieco większe urządzenie, które można podłączyć do tachografu i do komputera. Wszystkie dane, jakie zostały pobrane przez tachograf, można bez problemu przesłać na komputer do specjalnego programu.

Sam tachograf jest urządzeniem, które zapisuje wszystkie czynności, jakie wykonywane są podczas jazdy samochodem. Główną rolą tachografu jest zapisywanie w pamięci, ile kilometrów oraz z jaką prędkością jedzie samochód. Informacje te są przydatne przede wszystkim właścicielom firm. Każdy kierowca, który jeździ służbowym tirem lub samochodem dostawczym, ma wmontowany tachograf.

Tacho Reader Combo Plus

TachoReader Combo Plus jest jednym z najbardziej popularnych czytników do tachografu na rynku. Cechuje się doskonałą jakością wykonania oraz bezbłędnym pobieraniem danych. Zdjęcie pochodzi ze sklepu internetowego Kajtech: http://www.sklep.kajtech.pl.

Kto wykorzystuje czytnik do tachografu?

Urządzenie, jakim jest tachograf oraz czytnik tachografu, wykorzystywany jest między innymi przez firmy transportowe i logistyczne. Każdy właściciel firmy może dzięki temu kontrolować wyniki wszystkich kierowców.

  • Firmy transportowe wykorzystują tachograf po to, by wiedzieć, z jaką prędkością dostarczane są zamówienia dla klientów. Wszelkie dostawy oraz dostarczenia zamówień, muszą być zrealizowane jak najszybciej. Możliwość wglądu do takich informacji pozwala właścicielom firm na rozpoznanie ewentualnych usterek czy nieprawidłowości. Dzięki temu, możliwe jest zastosowanie nowych, lepszych środków w celu poprawienia usług i polepszenia ich jakości.
    Właściciele firm transportowych mają obowiązek kontrolować prace wykonywaną przez kierowców. Jakość jazdy musi być stale monitorowana, w celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa dla kierowców, pasażerów oraz osób, które uczestniczą w ruchu drogowym. Jednym z ważniejszych aspektów podczas dokonywania kontroli pojazdów w naszej firmie, jest terminowość. Dostarczanie towarów na czas oraz zawożenie pasażerów w konkretne miejsca o ustalonej godzinie, daje firmie wiarygodność. Należy więc sprawdzać ewentualne spóźnienia oraz ich przyczyny. Dzięki zastosowaniu czytnika do tachografu, dokonywanie kontroli jest prostsze i dokładniejsze.

 

  • Zawodowi kierowcy również korzystają z tachografu oraz z czytnika, by móc poznać ewentualne błędy podczas jazdy oraz jej jakość. Rzadko jednak, tachografy są wykorzystywane przez prywatnych właścicieli samochodów. Informacje, jakie zbiera tachograf, są bowiem najbardziej przydatne wtedy, gdy zarządzany kilkoma pojazdami i zatrudniamy kierowców do rozwożenia towaru.

 

  • Służby kontrolne z kolei, stosują czytniki do tachografów w celu skontrolowania kierowców. Czytnik jest bardzo łatwo umieścić w tachografie i pobrać wszystkie potrzebne dane. Możliwość skontrolowania każdego pojazdu pozwala na wychwycenie jazdy niezgodnie z przepisami. Każdy organ kontrolny, dzięki użyciu czytnika do tachografu, ma możliwość dokładnego sprawdzenia całego pojazdu oraz wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. W takich przypadkach, jest to znaczne ułatwienie i zapewnienie wygodnej pracy służbom.
    Nowe zasady związane z tachografami, jakie weszły w życie w tym miesiącu, zapewniają możliwość lokalizowania danego pojazdu. Sprawdzanie kierowców tirów jest dziś szybsze i łatwiejsze.

 

  • Serwisy tachografów – są to firmy, które zajmują się naprawą, przeglądem oraz montowaniem tachografów. Pracownicy serwisu mogą nam również zapewnić części zamienne do naszych tachografów. Ich rolą jest zainstalowanie tachografu w samochodzie, zaprogramowanie go oraz uruchomienie odpowiednich ustawień.
    Oprócz tego, na serwis możemy liczyć również wtedy, gdy nasze urządzenie ulegnie awarii lub uszkodzeniu. Każdy fachowiec będzie mógł naprawić zepsute części tachografu lub całe urządzenie. W razie potrzeby, konieczna będzie wymiana konkretnych elementów na nowe. Części, jakie może nam zaoferować serwis, są oryginalne, pochodzące od znanych producentów, lub zamienne.

Czytnik do tachografu dziś

Obecnie, rola tachografu jest szczególnie istotna. Zwiększa się bowiem liczba firm transportowych, co może wiązać się z konkurencją. Znajomość wyników, jakie osiągają nasi pracownicy, pozwala je ulepszyć. Poza tym, dzięki informacjom, jakie pobierane są za pomocą czytnika, można podawać dokładne dane na firmowych stronach, po to, by zachęcić klientów do korzystania z naszej oferty.