Klimatyzacja w samochodzie jest obecnie niemal obowiązkowym elementem. Sprawnie działająca gwarantuje nam wymianę powietrza wewnątrz samochodu. Jej zastosowanie zarówno latem jak i zimą znacząco wpływa na komfort jazdy. W upalne dni zapewni nam chłodny powiew natomiast w zimie delikatnie nas ogrzeje. Dzięki klimatyzacji możemy z łatwością kontrolować również poziom wilgotności jaki panuje w pojeździe. Mimo wszystko należy pamiętać, że intensywna eksploatacja klimatyzacji powoduje że ulega ona zużyciu przez co konieczne jest pamiętanie o regularnym przeglądzie klimatyzacji w naszych samochodach.

Kiedy należy sprawdzić klimatyzację w naszym pojeździe?

Warto z góry ustalić sobie terminy i regularnie dokonywać przeglądu klimatyzacji. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się niespodziewanych sytuacji, gdy urządzenie przestaje działać lub jego efektywność nie jest zadowalająca. Oprócz tego klimatyzację koniecznie trzeba oddać d serwisu w momencie gdy wyczuwamy wydobywający się z niej nieprzyjemny zapach, kiedy siła nawiewu zauważalnie zmalała, a także w sytuacji gdy mimo włączenia klimatyzacji w samochodzie temperatura nie spada na tyle, aby gwarantowała nam komfort jazdy.

Zdecydowanie się  regularne kontrole jest słusznym  wyborem, a przeglądy tego typu powinny być wykonywane raz do roku. Taka decyzja zapewni nam niezawodność klimatyzacji i jej gotowość do pracy w każdym momencie.

Jak wygląda serwis klimatyzacji samochodowej?

W przypadku zauważenia niepokojących objawów w pierwszej kolejności specjaliści pracujący w serwisie dokonają diagnostyki układu klimatyzacji. Dzięki temu dalsza praca będzie lepiej skonkretyzowana. Bardzo często wykonywany jest proces napełniania układu klimatyzacji. Jeśli wymaga tego sytuacja specjaliści robią również przegląd z uwzględnieniem wymian czynnika R134a. R134a jest to Czynnik chłodniczy czyli substancja termodynamiczna, która uczestniczy w procesie wymiany ciepła w urządzeniu chłodniczym. Czynnik chłodniczy wrząc pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze pobiera ciepło, które następnie oddaje w trakcie skraplania pod wyższym ciśnieniem i w wyższej temperaturze. W przypadku wydobywania się z klimatyzacji nieprzyjemnego zapachu zazwyczaj stosuje się odgrzybianie. To właśnie pleśnie są często powodem nieprzyjemnego fetoru. Serwisy oferują również wymianę filtra osuszacza, wymianę skraplacza, naprawę przewodu klimatyzacji czy czyszczenie ozonem.

Na czym polega nabicie klimatyzacji?

napełnianie klimatyzacjiNapełnianie czyli inaczej nabijanie klimatyzacji polega na uzupełnianiu poziomu czynnika klimatyzacji. Bardzo ważne jest aby dbać o uzupełnianie jego poziomu, gdyż jego utrata występuje zazwyczaj z upływem czasu z powodów drobnych nieszczelności w gumowych przewodach lub poprzez uszkodzenia układu klimatyzacji. Co ważne dla każdego modelu samochodu konieczna ilość czynnika jest sprawą indywidualną i zawsze jest określana przez producenta. Zalecania w tej kwestii znajdują się się na tabliczce znamionowej kompresora lub na naklejce informacyjnej w komorze silnika samochodu. Proces nabijania klimatyzacji jest całkowicie zautomatyzowany i polega na podłączeniu stacji do układu klimatyzacji poprzez zawory. Z układu usuwany jest cały czynnik i wprowadzany jest nowy. Przy okazji sprawdzana jest szczelność przewodów. Nabijanie klimatyzacji nie jest procesem długotrwałym i trwa zaledwie godzinę.

Ile przeciętnie kosztuje kompletny serwis klimatyzacji?

Ceny serwisu mogą zmieniać się w zależności od pory roku i sezonu. Najniższych cen możemy spodziewać się przed wiosną, tuż po zakończeniu zimy. Ceny za serwis mogą jednak znacząco się różnić, jednak zazwyczaj przekraczają 100 zł. W stacjach ASO zapłacimy od 200-300 zł, natomiast w niezależnym serwisie ok. 120-180 zł.


Profesjonalny serwis samochodowy w Katowicach prowadzi TimeCar.