Automatyczne myjnie samochodowe mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wiele osób narzeka na czystość szczotek w myjniach – nawet najmniejsze ziarnko piasku w szczotce może mieć wpływ na stan karoserii. Dlatego nieodpowiednie sposoby czyszczenia mogą powodować zarysowania na wierzchniej warstwie lakieru, co – szczególnie w przypadku auto nowych – jest od razu widoczne i denerwujące dla wielu właścicieli pojazdów. W celu uniknięcia uszkodzeń, jakie może powodować korzystanie z myjni automatycznych warto rozważyć wybranie się do myjni ręcznej lub samodzielne wyczyszczenie samochodu.
Jednym z najchętniej wybieranych przez użytkowników produktów do czyszczenia samochodów są szampony. Nadają się one do zmycia zanieczyszczeń i osadów pochodzenia naturalnego oraz eksploatacyjnego. Wiele rodzajów szamponów zapewnia długotrwały połysk karoserii. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje szamponów: z woskiem lub bez. Zależnie od tego jaki efekt chcemy osiągnąć poleca się wybranie odmiennego środka czyszczącego.
Szampon samochodowy z woskiem czy bez?
Dzięki formule 2 w 1, myjąc samochód takim preparatem, równocześnie dbamy o nabłyszczenie, nawoskowanie lakieru. Dla osób, które cenią sobie błyszczącą karoserię, szampony z woskiem są doskonałym rozwiązaniem, pomagającym zaoszczędzić czas i zmniejszyć ilość potrzebnych w domu środków chemicznych. Dzięki szamponom z woskiem jednocześnie myjemy i woskujemy samochód. Jednak mogą być one nieodpowiednie do mycia szyb – warstwa wosku może pozostawiać smugi.
Szampony samochodowe bez wosku są produktami, które można używać w sposób uniwersalny. Nadają się do mycia każdej części samochodu, nawet szyby pozostawiają czyste i odtłuszczone. Szampony samochodowe bez wosku są głównie wybierane przez właścicieli samochodów, którym nie zależy na mocnym połysku lakieru. Po użyciu szamponu można dodatkowo użyć wosku, aby w razie potrzeby, nadać autu większy połysk. Jednak praktyczniejszym rozwiązaniem będzie wówczas rozważenie zakupu szamponu z woskiem.
Użycie szamponu samochodowego
Większość środków czyszczących to koncentraty, dlatego ważne jest odpowiednie ich rozcieńczenie przed użyciem. Zwykle używa się proporcji 1:100-200, zależnie od rodzaju zabrudzenia. Przyjmuje się, że do mycia samochodów osobowych stosuje się bardziej rozcieńczony szampon samochodowy, zaś w przypadku samochodów dostawczych – słabiej .
Rozpuszczony w wodzie środek nadaje się do mycia auta gąbką lub szmatką. Po dokładnym wyczyszczeniu powierzchni samochodu należy obficie spłukać pianę oraz wytrzeć pojazd do sucha w celu uniknięcia powstawania zacieków i plam.