Polerowanie auta to zabieg umożliwiający podniesienie poziomu jego estetyki oraz zabezpieczający lakier. Właściwie wykonane polerowanie lakieru auta pozwoli na ochronę karoserii przez dłuższy czas, dzięki czemu nie będzie trzeba powtarzać go zbyt często. Jednak, przed rozpoczęciem całego procesu, należy dokładnie przygotować lakier tak, aby efekt był jeszcze lepszy. Karoseria musi być idealnie czysta i pozbawiona wszelkich drobinek i zanieczyszczeń. A jak przebiega samo polerowanie?

Polerowanie auta krok po kroku

  • Dokładne polerowanie musi być poprzedzone dokładnym umyciem. Należy bardzo dokładnie usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Ważne jest wstępne mycie za pomocą aktywnej piany, a następnie mycie zasadnicze za pomocą specjalnego szamponu do mycia karoserii. Po umyciu samochodu przechodzimy do jego dokładnego osuszania tak, by uniknąć zacieków. Kolejnym krokiem jest inspekcja obszarów przeznaczonych do polerowania- jeśli w wybranych miejscach istnieją większe uszkodzenia, poddajemy je procesowi glinkowania. Elementy chromowane lub wykonane z tworzywa sztucznego warto przed polerowaniem zabezpieczyć specjalną taśmą.

 

  • Ważne jest, by nie polerować auta w miejscu nasłonecznionym. Podczas ścierania zmatowiałej powłoki lakieru dochodzi do podniesienia się temperatury i jeśli nie kontrolujemy należycie siły tarcia, może dojść do przepalenia lakieru. Wystawienie auta na słońce nasili ten proces.

 

  • Trzeba przyjrzeć się temu, jak bardzo zniszczona jest powłoka karoserii i pamiętać o tym, że każdy zabieg polerowania ściera pewną jego ilość, zatem pod tym kątem dobieramy rodzaj i twardość wszelkich past, a także akcesoriów polerujących.

 

  • Do polerowania auta warto zaopatrzyć się w profesjonalną polerkę- nie każdy widzi w tym sens, lecz im lepiej wypolerujemy auto, tym rzadziej będziemy musieli to robić, co siłą rzeczy przełoży się w dłuższej perspektywie na oszczędność czasu, zmniejszenie ilości stosowanych środków oraz pieniędzy przeznaczanych na ich zakup.

 

  • Zaczynamy polerowanie od zastosowania pasty polerskiej. Polerkę ustawiamy na początek na niższe obroty, których ilość z czasem optymalizujemy odpowiednio do potrzeb. Dobieramy obszar, nad którym będziemy pracować na początku, po czym przystępujemy do pracy. Po zakończeniu polerowania wybranej części, nadmiar pasty należy usunąć miękką szmatką. Wypolerowany fragment może być punktem odniesienia co do tego, jak ma być wypolerowana reszta lakieru. Całość powtarzamy z resztą karoserii, a po wypolerowaniu całego auta, zabieramy się za nakładanie wosku. Nada on pożądany blask, zabezpieczy przed nowymi uszkodzeniami oraz utrwali działanie pasty polerującej.

polerowanie karoserii

 

Przykładowe kosmetyki do polerowania samochodu

Dobrym wyborem będzie zwrócenie uwagi na gotowe zestawy chemii samochodowej zawierające gąbki polerskie i inne kosmetyki samochodowe. Przykładem może być G360 Zestaw Polerski Super Fast System, zawierającym pastę polerską oraz dwa rodzaje gąbek, które można dowolnie dobrać do bieżących potrzeb. Pasta doskonale likwiduje wszelkie ślady wcześniejszego polerowania oraz powstałe hologramy. Jest całkowicie transparentna, dzięki czemu można na bieżąco oceniać efekty pracy.

Innym godnym polecenia produktem jest G360 Zestaw Wykończeniowy Super Fast System, składający się z emulsji wykończeniowej, stosowanej po polerowaniu oraz gąbki na rzep i ściereczki. Emulsja doskonale utrwala efekt polerowania, również jest przezroczysta, co pozwala na stałe kontrolowanie efektów, a konieczność wycierania nadmiaru środka na koniec jest ograniczone do minimum.

Wypolerowanie auta w odpowiedni sposób, z pomocą dobrej jakości środków to wbrew pozorom duża oszczędność czasu i pieniędzy, gdyż pozwoli przeprowadzać cały zabieg dużo rzadziej. Nie trzeba też oddawać samochodu do warsztatu, co generuje kolejną, całkiem sporą oszczędność. Dobre kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji samochodu nie są zatem wydatkiem, lecz inwestycją.