Każdy kierowca chce, aby jego auto było w jak najlepszym stanie. W tym celu na bieżąco dokonuje wszystkich napraw. Reaguje na każde, nawet najdrobniejsze usterki. Podobnie jest też z dbaniem o wnętrze auta. Kierowcy lubią, kiedy tapicerka ich samochodów jest wyprana i odświeżona. Siedzenia i dywaniki utrzymane w czystości zachęcają do przebywania w samochodzie. Tak samo należy dbać o karoserię samochodu. Rysy i zmatowienia są frustrujące i psują estetyczny wygląd auta. Można spróbować usuwać te uszkodzenia we własnym zakresie, jest to jednak trudne zadanie. Dużo prościej jest pozostawić je specjalistom.
Dokładne czyszczenie samochodu
Polerowanie przebiegnie prawidłowo, jeżeli karoseria zostanie odpowiednio przygotowana. Dlatego też niezbędne jest kompleksowe czyszczenie lakieru. Składa się na nie kilka etapów:
• Ważnym początkiem jest dokładne umycie wszystkich elementów przeznaczonych do polerowania. W tym celu usuwa się, zabrudzenia, które zgromadziły się na karoserii. Kolejnym krokiem jest wstępne mycie odpowiednimi preparatami, spłukuje się je w kilka minut po naniesieniu.
• Kolejna faza to czyszczenie ręczne z wykorzystaniem specjalnego szamponu. Ważne są też akcesoria jak na przykład wiadra, które izolują wewnątrz zebrany bród dzięki temu podczas mycia nie powstaną nowe uszkodzenia lakieru.
• Istotną sprawą jest dokładne suszenie. Gdy zostanie zakończone, samochód poddawany jest ponownej ocenie pod kontem zarysowań. Jeżeli nadal są widoczne usuwa się je metodą glinkowania.
Regeneracja lakieru powiedzie się, jeżeli auto zostało przygotowane w opisany powyżej sposób.
Proces polerowania samochodu
Polerowanie samochodu to skomplikowana czynność, wymaga doskonałych umiejętności i odpowiedniego sprzętu. Odgrywa poważną rolę w przywróceniu salonowego wyglądu samochodu oraz pozwala na usunięcie defektów lakieru.
W czasie polerowania dochodzi do ścierania części powłoki lakierniczej. W związku z tym przed jego rozpoczęciem sprawdza się grubość lakieru, aby dobrać właściwy sposób wykonania polerki. Najczęściej odbywa się w nie więcej niż 3 etapach. Częstotliwość zależy od stanu, w jakim znajduje się lakier.
Zakończenie polerowania nie jest równoznaczne z zakończeniem prac. Auto zostaje ponownie umyte. Przechodzi następnie ponowną inspekcję, sprawdzana jest, jakość usługi. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek niedociągnięcia, wykonuje się ponowne polerowanie.
Dbanie o samochód powinno obejmować wszystkie jego elementy. Nie należy skupiać się jedynie na czystym wnętrzu. Niezwykle ważny jest dobry stan techniczny, eliminowanie usterek zaraz po ich zauważeniu.
Przy tych obowiązkach względem samochodu warto pamiętać o zadbanej karoserii. Od czasu do czasu potrzebne jest profesjonalne polerowanie. Nie tylko przywróci blask powłoki lakierniczej. Pozwoli też na wyeliminowanie rys, utlenionych i zmatowionych części lakieru. Pozwoli kierowcy zaoszczędzić czas i wysiłek związany z samodzielnym polerowaniem.