Coraz więcej osób korzysta z wypożyczalni samochodów. Nie jest to zadziwiające zjawisko biorąc pod uwagę ilość podróży służbowych czy rekreacyjnych w ostatnich latach. Natomiast wynajem aut wiąże się oczywiście z odpowiedzialnością, a niekiedy z niemałymi kosztami, które dodatkowo wskutek niedokładnego przeczytania umowy najmu mogą zaskoczyć. Na co warto więc zwracać uwagę i jakich praktyk ze strony wypożyczalni aut unikać? Omawiamy podstawowe informacje, które powinny być znane przed podjęciem decyzji o wynajmie auta z danej wypożyczalni.

Wypożyczalnie samochodów sportowych — dlaczego warto z nich skorzystać?

Wypożyczalnie samochodów to biznes coraz bardziej dochodowy i coraz popularniejszy. Powstają we wszystkich większych miastach, szczególnie tych, które są istotnym punktem w podróżowaniu, ponieważ stanowią ważne węzły komunikacyjne. Często wypożyczalnie funkcjonują nie w centrum miasta, ale właśnie na obrzeżach, zazwyczaj przy portach lotniczych. Wtedy podróżujący mogą wygodnie i sprawnie przesiąść się z samolotu do samochodu — korzystając z wynajmu aut sportowych, albo, jeśli uprzednio dokonali rezerwacji online, do podstawionego na parking przez obsługę wypożyczalni zlokalizowanej w innym miejscu. To świetne rozwiązanie właśnie w razie podróżowania samolotem — po dotarciu na miejsce można poruszać się samochodem, zamiast taryfami czy komunikacją zbiorową.

Wypożyczalnie oferują z reguły dość zróżnicowaną ofertę. Przed wyborem konkretnej firmy warto zapoznać się dokładnie przede wszystkim z trzema kwestiami:

  • warunki wypożyczania samochodów,
  • flota,
  • kształtowanie się cen.

Jeśli chodzi o warunki wynajmu aut sportowych, każda wypożyczalnia samochodów może sformułować je nieco inaczej i obłożyć wypożyczającego rozmaitymi ograniczeniami. Popularną praktyką, zwłaszcza na Zachodzie, która przyjmuje się także w Polsce, jest nałożenie ograniczeń wiekowych. Kierowca korzystający z pojazdu wypożyczalni samochodów nie może być młodszy niż — na przykład – 21 lat, 23 lata itp. Wśród warunków często dodane są zapisy o limitach kilometrów, dopłatach i różnych dodatkowych kosztach, na przykład za uzupełnienie wyposażenia auta o fotelik dla dziecka czy zniesienie kosztów szkód, które mogą powstać w czasie podróży.

Wynajem auta – jakie opcje są dostępne w wypożyczalniach samochodów?

Zależnie od profilu wypożyczalni samochodów można wybierać we flocie o zróżnicowanym standardzie. Niektóre firmy specjalizują się w tym, że dostarczają kierowcom samochody z „wyższej półki”, inne mają do wyboru pojazdy zarówno z klasy A, jak i B czy C a nawet C+ czy D. Oczywiście wpływa to na cenę wynajmu — im wyższy standard, tym wyższa cena. Ceny  zależą także od okresu wynajmu — często można liczyć na rozmaite upusty, jeśli decydujemy się na dłuższy wynajem.

Niektóre wypożyczalnie samochodowe mają specjalne programy taryfowe, w ramach których wynajmują samochody firmom – nawet na długi okres. Są to oczywiście nie tylko samochody osobowe – w wypożyczalniach specjalistycznych można znaleźć także większe samochody, auta dostawcze, busy, autokary, a nawet duże pojazdy, które z powodzeniem mogą stanowić część floty firmy transportowej.