Zakup maszyn rolniczych to bardzo ważny moment dla każdego rolnika. To od ich wyboru będzie w dużej mierze zależało to jak sprawnie będą prowadzone prace w gospodarstwie i jak długo dana maszyna nam posłuży.

Oprócz wyboru odpowiedniego modelu ważne jest także podjęcie decyzji, gdzie chcemy zakupić daną maszynę. Możemy to zrobić bezpośrednio u producenta lub skorzystać z oferty dystrybutora. Obie z tych opcji różnią się od siebie i mają inne wady i zalety. To, które rozwiązanie będzie dla nas korzystniejsze, zależy głównie od danej sytuacji, w jakiej się znajdujemy i naszych wymagań co do wyboru maszyny i jej ceny.

Producent a dystrybutor

Celem zarówno producenta, jak i dystrybutora, jest sprzedaż danej maszyny rolniczej i uzyskanie tym samym zysku. Różnica natomiast jest taka, że producent to osoba fizyczna lub prawna, która oprócz samej sprzedaży, projektuje i produkuje daną maszynę pod nazwą swojej firmy. Producentem może być również osoba posiadająca firmę np. w Europie, ale produkty, które sprzedaje, są wykonywane poza nią.

Dystrybutor to osoba będąca częścią łańcucha dostaw. Jest to osoba fizyczna lub prawna (np. spółka), która zajmuje się sprzedażą maszyn rolniczych wyprodukowanych przez producentów i dostępnych już na rynku. Ma ona prawo do kupowania, sprzedaży oraz rozpowszechniania danej maszyny, jednak nie ma wpływu na jej cechy i właściwości w przeciwieństwie do producenta.

W zdecydowanej większości przypadków przy zakupie maszyn rolniczych klienci korzystają z oferty dystrybutorów. Dlaczego tak się dzieje i jakie zalety ma to rozwiązanie? Na te pytania odpowiedź znajdą Państwo w dalszej części tekstu.

Zakup maszyn u producenta

Jedną z możliwości, jakie mamy, decydując się na zakup maszyny rolniczej, jest jej kupno bezpośrednio od producenta. Rozwiązanie to pozwala nam lepiej zapoznać się z daną maszyną, możemy liczyć na porady od osób, które są bezpośrednio powiązane z daną marką i znają właściwości i możliwości swoich maszyn najlepiej.

Często u producentów mamy także większy wybór maszyn danej marki, ponieważ dystrybutorzy czasami nie mają w swoim asortymencie pełnej oferty danego producenta. Kupując maszyny rolnicze bezpośrednio u źródła ich produkcji mamy także większe szanse, na dostanie tych najrzadszych modeli lub też maszyn, które wyprzedały się bardzo szybko u wszystkich dystrybutorów.

Przykładem producenta, który prowadzi samodzielną sprzedaż może być firma UNIA Machines, ale warto pamiętać, że maszyny tej marki są rozprowadzane na rynku również przez sporą ilość dystrybutorów.

Zakup maszyn u dystrybutora

Drugą opcją podczas zakupu maszyn rolniczych jest skorzystanie z oferty dystrybutorów. To rozwiązanie ma wiele zalet, przez co zdecydowana większość osób korzysta właśnie z tej opcji.

Decydując się na zakup maszyny u dystrybutora mamy możliwość porównania danego modelu lub marki do maszyn innych producentów, ponieważ dystrybutorzy prowadzą bardzo często równoczesną sprzedaż produktów pochodzących od różnych marek. Jest to spora zaleta, ponieważ dzięki temu możemy wybrać maszynę idealnie dopasowaną do naszych wymagań i nie musimy ograniczać swojego wyboru tylko do jednej marki.

rolnicze maszyny

Dodatkowo daje to wiele innych możliwości, np. pozwala zakupić jednocześnie kilka różnych maszyn, które są nam aktualnie potrzebne w gospodarstwie. To rozwiązanie umożliwia nam uzyskanie często sporego rabatu lub łączenie promocji różnych maszyn rolniczych. Dzięki temu rolnik może zaoszczędzić sporo pieniędzy i dokonać zakupu kilku maszyn pochodzących od różnych producentów.

To spora zaleta, ponieważ nie wszyscy producenci posiadają w swojej ofercie różnego rodzaju maszyny rolnicze, przeznaczone do wykonywania specjalistycznych prac. Chcąc zakupić np. ciągnik, siewnik i przyczepę, często musimy decydować się na produkty różnych firm, a ograniczają się do jednej marki, może być to niemożliwe.

Zarówno zakup maszyn rolniczych u producenta jak i dystrybutora ma wiele zalet i wad. Decydując się na zakup, warto rozważyć, czy chcemy mieć szeroki dostęp do oferty różnych producentów, modeli i wersji maszyn, czy wolimy dokonać zakupu maszyn rolniczych UNIA bezpośrednio u producenta i wybierać maszynę jedynie z oferty jednej marki.